• Telefon : 0 533 511 50 91    |    Email : siparis@novakoltuk.com

No products in the cart.

Odanızda salonunuz da koltuk takımı ya da köşe koltuk takımı kullanmak arasında bir çelişki yaşıyorsanız ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken ölçü odanızın büyüklüğü ve kullanım alanıdır. Tabiki düşünülmesi gereken tek şey bu iki ürün arasında karar vermek değildir.

 

Eğer köşe koltuk takımı almaya karar verdiğiniz an düşünmeniz gereken başka unsurlar çıkacaktır karşınıza.Bunlardan en önemlisi ölçü ve salonda konumlandırılması gereken köşe. Eğer L köşe koltuk kullanmaya müsaitse odanız kısa olan tarafı mümkünse salonun kullanılmayan köşesine kurmak daha mantıklı olacaktır.Uzun olan kısım yani oturum alanı fazla olan bölme mutlaka salonun uzun duvarının olduğu kenarda olmalı.Mutlaka televizyon karşısına kurulmalıdır.

İmalatın dan dolayı bu modeller tamamen tek yöne baktığı icin küçük salonlarda daha kullanışlı daha ergonomiktir. Hem tek avantajlı tarafı bu değildir. Aile bireyleri sayısı fazla değilse kalabalık olmayan aileler oturum alanı olarak diğer eşyalara yer ayırma fırsatı bulacaktır. Fakat her ev her salon küçük olacak diye bir kaide yoktur.

 

Diyelim ki büyük bir salonunuz var. Büyük bir köşe takımı almak gibi bir karar verdiniz. Bu sizi hangi tarafta kullanmanız gerektiği gibi bir ikileme itecektir. Bu konuda mantıklı olan düşünülmesi gereken en önemli şey salona giriş kapısının ne tarafta olduğu pencere veya balkonun ne tarafta olduğu ve yemek masasının ne tarafa konulacağı gibi hususlardır. Eğer televizyonu istediğiniz her köşeye koymak gibi bir şansınız var ise salona giren kişinin ilk gördüğü koltuğun arka kısmı olmamalıdır.

Köşe koltuk takımı arka kısmı mutlaka ya duvara ya da yemek masasına bakmalıdır. Bu da size salon içinde farklı iki kombinasyon fırsatı oluşturacaktır. Siz oturduğunuz bölümü düşünürken kapıdan girişte göze çarpan dizilimi de gözden kaçırmamak gerekir. Büyük salonlarda eşyaları yanyana dizmek yerine salonu yemek bölümü istirahat bölümü ve geniş balkon ve pencere önüne konulacak iki tekli koltuk ve sehpa ile sohbet ve çay saatlerini değerlendireceğiz bir bölüm ile rahat ve kullanışlı bir kombinasyon yapabilirsiniz.

 

Genelde akşam vakitlerini istirahat bölümünde yani köşe takımı üzerinde geçiriyorsanız oturduğunuz alan ile televizyon mesafesine dikkat etmeli ölçüyü ona göre almalı ve yakın mesafeden uzun zaman boyunca ekrana bakmanın zararlı ve kalıcı veya geçici göz hastalıkları ve baş ağrısı yaptığı unutulmamalıdır. Bazı modellerde derinlik mesafesi fazla olduğu için sizi ister istemez ekrana daha çok yaklaştıracak ve buda size dezavantaj olarak yansıyacaktır.