• Telefon : 0 533 511 50 91    |    Email : siparis@novakoltuk.com

No products in the cart.

Ev Dekorasyonunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Sizlere ev dekore ederken renkleri desenleri seçerken ne gibi yanlışlar yapıldığı konusunda hatta bu yanlışları yaparken doğru bilindiği için ısrar etmemiz hakkında birkaç öneri sunacağım. Mesela yeni bir ev aldık ya da salonumuzu odamızı yeniden tasarlama ihtiyacı duyduk. Köşe takımı ya da koltuk takımı diye düşünürken ilk yapılan yanlış odam da boş yer kalmasın salonumda her yer dolsun her yeri değerlendireyim mantığıyla hareket etmek ve bu nedenle gerek modelde gerek ölçüde duvarın dibinden kapının pencerenin dibine kadar ölçü almak ve ona göre model seçmektir. Özel ölçü köşe koltuk imalatı yapan firmalara ölçü verirken ya da onlar olmadan ölçü alırken bu yanlışa düşmemek gerekir.

Köşe Koltuk

Bu sebeple bu yanlış sonucunda temizlik esnasında ya da yer değişimi esnasında aşırı derecede zorlanmak hatta vazgeçip bırakmak gibi komik sonuçlar çıkabilir karşımıza. Her zaman ölçü alındığında duvardan bir sehpa kadar pay bırakmak ya da dekoratif olarak kullanabileceğiniz lambalar gibi çiçek gibi objelere yer ayırmak gerekir.

Bu size her türlü avantaj sağlayacak ve evinizi daha kaliteli gösterecektir. Mesela bu yanlışa kapılmanın bir diğer sonucu ise salona girdiğiniz anda sizi salon değil de depo görünümünde bir yer karşılıyor olmasıdır. Salonun her yeri eşya ile dolduğu vakit sizler tamamen büyük bile olsa o salonun büyüklüğü içinde sıkışmış olacaksınız. Doğru bilinen bir diğer yanlış ise köşe takımı alırken acaba kaç kişi oturur diye düşünmek yerine acaba nasıl daha rahat bir model alabilirim günün yorgunluğunu nasıl bir model üzerinde atabilirim demek daha doğru olacaktır.

Köşe Takımları

Her akşam misafir beklemiyorsanız sizin için doğru olan kendinizi düşünmek olacaktır. Buda size daha rahat bir ev ortamı sağlayacaktır.televizyon karşısına konulan bir köşe koltuk takımı sizlere salonun rahatlığını yaşatacaktır. Gelelim bir diğer yanlışa. Orta sehpa takıntısı. Bizler genelde evimizde ne kadar mobilya olursa o kadar mutlu ve zengin bir görünüm olduğunu zanneden bir toplumuz fakat daha modern daha ferah ortamlarda insanlar aslında olması gerekenin sadece ihtiyaç duyulan eşyalardır.

Koltuğumuza kurulurken sanki turnikeden geçer havası yaşamamıza sebep olan orta sehpa takıntısı bizi sadece yormak ve üzerinde sadece kumanda koyulan bir kalabalıktan başka bir şey değildir. Tabi eğer çok ama çok büyük bir salonunuz varsa bu hakkı kullanabilirsiniz.

Bir başka yanlış ise renk kombinasyonudur. Mesela evinizde kullanılan ortak eşyalar nelerdir. Perde, koltuk ünitesi, duvarın rengi ya da duvar kağıdı, halı,kapı vs. Bunlar her evde olmazsa olmazlardır. Evdeki perdeyi seçerken ilk yapılan şey duvarın rengine bakmak ve perdeyi duvarın rengiyle aynı tonlarda almaktır fakat bu büyük yanlıştır. Perdeyi aldık varsayalım. Daha sonra köşe takımı alacağız.

Chester Koltuk

İlk yapılan perdeye duvara uyumlu olsun diyerek perdeden bir parça ile oturma grubu aramaktır .Aynı tonlarda bir renkte uyumlu olması için koltuk takımı da alındır. Sonra halı geldi peşine. Aynı renkler aynı tonlar aynı desenler. Kapıyı açtık ve odaya girdik.  Karşımıza çıkan ilk tablo tamamen aynı renklerde hiçbir şeyin birbirinden farklı olmadığı bir oda. Her şey neredeyse aynı.

Nova koltuk olarak size verebileceğimiz bir tavsiye şudur. Eğer evinizde renk kombinasyonuna önem veriyorsanız farklı eşyaları farklı renkte yapmanız daha iyi olacaktır. Ve açık renkler her salonu odayı daha ferah ve büyük gösterecektir. Mesela füme renginde bir laminant parke varsa evinizde ona buz mavisi renginde koltuk daha güzel olacaktır.

Kahve tonlarında bir parkeye acı kahve koltuk, açık kahve perde, ceviz tonunda ünite, yaparsanız odanız bir renkte kalacak ve hiçbir eşya güzel dahi olsa kendini belli etmeyecektir.

Chester Koltuk

Bu arada küçük objelerle odanızı renklendirmek isterseniz metal renklerden uzak durun. Sizin odanıza bir otel lobisi havası verecek ya da mağaza havası katacaktır. En mantıklı olanı objeler de beyaz buz mavisi ya da buna benzer açık tonlardır. Halı seçiminde ise durum baya farklıdır. Genelde desenli olan tek renk bulmakta zorlandığımız halılarda ise klasik çiçek böcek deseninden vazgeçip geniş desenlerin yer aldığı yamalı desenli ve 3 yada 4 renk barındıran halılar seçmek daha mantıklı olacaktır. Böylece her eşya farklı renk ve zıt renk olduğu için ayrı ayrı göze çarpacak ve kendini belli edecektir. Bunlar sadece ev dekorasyonunda yaptığımız bazı yanlışlar.