• Telefon : 0 533 511 50 91    |    Email : siparis@novakoltuk.com

No products in the cart.

Çocuk Odası dekorasyonunda dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çocuklarımız dünyadaki en değerli varlıklarımız olduğu için çocuk odası dekorasyonları da çok önemlidir. Çocuklarımızın ruhsal gelişimleri ve fiziksel olarak rahat ve konforlu bir büyüme süreci geçirmeleri için yaşam alanlarını titiz bir şekilde düzenlemek anne ve baba olarak birinci görevimizdir. Çocuk odası düzenlemesi yaparken hijyen, güvenlik, konfor, rahatlık gibi ana başlıkları öncelik kabul etmek ve düzenlemeleri bu başlıklar altında yapmak çok önemlidir.

Seçeceğiniz mobilyaların köşe takımları nın, duvar kağıtlarının halıların ve perdelerin çocuklarınızın yaşlarına, cinsiyetlerine ve ruhsal durumlarına uygun olması çocuğunuzun gelişimi açısından çok önemlidir. Çocuklar büyüme evresindeyken zaman ilerledikçe tüm zevkleri ve beğenileri de değişir. Bu nedenle bir dönem için değil genel olarak seçimler yapılmalı ve dekorasyon bu doğrultuda şekillendirilmelidir.

Çocuk odası dekorasyonlarında dikkat etmeniz gereken noktalar sırasıyla:

Duvar kağıdı seçimi: Çocuğunuzun cinsiyetine göre renklere sahip duvar kağıdı seçmelisiniz. Erkek ise mavi, kız ise pembe ağırlıklı seçimler çocuklarınızın mutlu olmasını sağlayacaktır. Mobilyalar, halı ve perdelerin uyumlu tonlarda olması çocuğunuzun kendi ait mutlu bir dünyasının olmasını sağlayacaktır. Ayrıca genel dekorasyon uyumu sizi de mutlu edecektir.

Muhafaza ve depo alanları: Çocukların elbiseleri, oyuncakları, vb. çok sayıda eşya araç ve gereci olduğundan çocuk odası dağınık görünür. Bu durumu ortadan kaldırmak için çocuk odasında imkan dahilinde daha fazla depolama alanı, dolap ve kullanılabilir kapalı alana sahip mobilyalar tercih etmelisiniz. Bu sayede fazla eşya ve giysilerin ortalık da kalmasını önlemiş olursunuz.

Güvenlik: Çocuğunuz hareketli olduğu için etrafta gördüğü her mobilyaya tutunmak isteyecek ve kendi güvenliğini de tehlikeye atacaktır. Bu nedenle çocuk odası içinde yer alan mobilyaları bir yere sabitlemeli ve çocuğunuz açısından tehlike olmaktan çıkarmalısınız. Çocuk karyolaları, çocuk dolabı, büyük çekmeceler gibi mobilyaları sağlıklı bir şekilde sabitlemeli ve güvenliği sağlamalısınız.

Oyun alanı: Çocuk odalarına bir adet oyun alanı yapmalı ve çocuğunuzun oyun oynaması için bu alanı kullanmasını sağlamalısınız. Oyun alanları çocuk odalarının olmazsa olmazlarıdır. Oyun alanı için bir kızıl derili çadırı, bir prenses odası yapabilir bu alanın çocuğunuza özgü olduğunu objeler ile anlatabilirsiniz.

Steril oda: Çocuğunuzun odasının yeterli derece havalandırılmasını sağlamak için mutlaka açılıp kapanan bir pencere olmasına özen gösterin. Çocukların gelişim çağlarında temiz havaya ihtiyaç duyduklarını ve steril bir ortama olan ihtiyaçları göz önüne alındığında çocuk odası mutlaka gün içinde havalandırılmalı ve steril olmasına özen gösterilmelidir. Zemin ahşap laminant parke ile kaplanarak çocuğun beton zemin ile etkileşim kurması önlenmelidir. Bu sayede hem ısı yalıtımı yapılmış olur hem de steril bir oda için katkı sağlanmış olur.

Köşe Takımları

Oyuncaklar: Çocuk odalarında bir diğer olmazsa olmaz unsur oyuncaklardır. Oyuncaklar çocuk gelişimine doğrudan etkisi olan unsurlar olduğu için özenle seçilmelidir. Steril, sağlık açısından tehlikesi olmayan oyuncaklar seçilmeli oda içinde düzenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlanarak çocuklarınızın ihtiyaç duyacağı her detay sağlanmalıdır.

Çocuk odası dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken tüm detaylar özenle yerine getirilmeli, görsel ve estetik açıdan kusursuz, sağlık açısından steril, yaşam alanı açısından yeterli genişliğe sahip ve çocuk gelişimi için ideal bir çocuk odası dekorasyonu yapılmalıdır. İsteğe bağlı olarak ahşap kullanılarak doğal bir çocuk odası olması da sağlanabilir.